• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Творчість земляків

/Files/images/Симон1.jpg

Збірник нарисів і замальовок "Краю мистецького слова" побачив світ у ПП "Редакція районної газети "Вісник Городищини" у березні 2020 року.

Видання містить матеріали про яскравих представників галузі культури Городищенського району. Серед них – відомі не лише в районі та області, ай далеко за їх межами співаки, учасники творчих мистецьких колективів, директори центрів культури і дозвілля, баяністи – акомпаніатори, самодіяльні композитори, поети, художники, майстрині-вишивальниці. У розповідях зафіксовано окремі факти з їхнього життя, діяльності, з історії культури малої Батьківщини П.П. Гулака-Артемовського, С.С. Гулака-Артемовського, Л. П. Симиренка другої половини ХХ - початку ХХІ століття.

Автором збірника є член Національної спілки журналістів України, член Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Т. Г. Шевченка, провідний методист районного Палацу культури ім. С. С. Гулака-Артемовського Анатолій Семененко. Матеріали були підготовлені ним та надруковані в районній газеті" Вісник Городищини" протягом 2014-2020 років, а в цьому повернулися до читача у окремому збірнику з передмовою автора, короткою біографічною довідкою про нього, доповнені багатьма гарними фото.

Видання здійснено за сприяння міського голови Володимира Мирошника, сектора культури, молоді та спорту Городищенської райдержадміністрації.

/Files/images/Павленко.jpg

Краєзнавче видання Ольги Марченко «Павленко Яків Трохимович: садівник і підприємець» висвітлює маловідому, майже зовсім не вивчену сторінку історії Городищини.

Біля Дирдина на Городищині є місцевість, яку вже давно називають Павленкове. Це за 3 кілометри від Городищенської залізничної станції й тягнеться аж до Петропавлівки. Там розташований сад, два ставки, пасовище, ліс.

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття тут, та в урочищі «Катерушине» в місті Городище займався садівництвом Яків Павленко. Хоч ґрунти були важкими, проте, використовуючи досвід створення терасних садів, вдавалося вирощувати тисячі саджанців. У 1889 році Павленко розбив терасний сад площею трохи більше 6 га. Тільки яблунь було 130 сортів! Яків Павленко розвивав не любительське, а промислове садівництво. Його фірма продавала саджанці усім охочим, їх можна було замовити поштою.

Про садівника схвально писали сільськогосподарські журнали. Він регулярно випускав каталоги, де рекламував саджанці своїх найкращих сортів. За наполегливу працю мав численні відзнаки. У 1897 році отримав золоту медаль на виставці у Києві, у 1899 році – золоту медаль у Санкт-Петербурзі, у 1900 році здобув срібну медаль на виставці у Парижі.

Вийшла книга "Братство свічкарів"

/Files/images/Братство свічкарів.jpg

Журналіст з Городища Володимир Чос видав нову книгу - художній роман "Братство свічкарів". Головні герої – Макарович, Данилович, Андрійович, Олексійович. Вони виготовляють свічки для місцевої церкви. Це люди різного віку, занять та професій. А свічки – їхнє громадське навантаження. Таємне братство існує 300 років, відколи козаки побудували тут церкву. За цей час свічкарі набули великі знання про заховані скарби, цілительство, минуле, сьогодення та навіть майбутнє. Багато разів свічкарі рятували місто і земляків від різних проблем. Хто живе у невеличкому місті напевно упізнає у персонажах своїх земляків або навіть себе. Тут знайшлося місце і для містики, і для гумору.

/Files/images/Невідома.jpg

Книга Володимира Чоса «Невідома Городищина» по праву займе особливе місце серед інших краєзнавчих досліджень. Це підсумок проробленої величезної роботи. Тут зібрані цікаві, проте маловідомі факти з історії усіх населених пунктів Городищенського району.

Подорожуючи сторінками «Невідомої Городищини» дізнаємось про археологічні розкопки, про артефакти різних епох, які тут знайшли науковці. Захоплюючими стануть розповіді про скарби Городищини і таємні підземелля. Автор наводить маловідомі факти про стародавні храми Городищини. Особливо цікаве дослідження про чудодійну ікону Божої Матері, що зцілює від безпліддя. З любов’ю до рідного краю розповідає Володимир Чос про місцеву Швейцарію – село Буду-Орловецьку та її славних гончарів. Про Вербівку, де в прадавні часи жили мамонти. Про лампочку Ілліча, яка не сяяла у Воронівці без могорича, про бунтівних селян Старосілля, про козацькі хрести села Петрики та ще багато пізнавального з історії Городищини.

В роботі автор використав літописи, стародавні книги, архівні матеріали, спогади старожилів, які особисто збирав багато років. У книзі надруковано унікальні фотознімки й топографічні карти місцевості.

/Files/images/Премія.jpg

СТАРОДАВНЯ ЧЕРКАЩИНА

/Files/images/Стародавня Черкащина.jpg

Нещодавно ПП «Редакція районної газети «Вісник Городищини» на замовлення Департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації видала книгу Володимира Чоса «Стародавня Черкащина». Це цікава й переповнена ілюстраціями збірка нарисів про давню історію двадцяти районних центрів. Значна частина інформації стосується періоду національно-визвольних змагань та промислово-технічної революції.

Давні фото та гравюри стали родзинкою видання, надали йому неперевершеного колориту. Титанічна праця автора зі збору матеріалу, робота з архівними документами, колекція оригінальних листівок, які прикрасили обкладинку, – усе це робить «Стародавню Черкащину» перлиною в доробку краєзнавця та журналіста.

Городище у документах і фотографіях

/Files/images/Микола-Панасенко_Городище-в-документах-і-фотографіях-225x300.jpg

Побачила світ книга «Городище у документах і фотографіях», автором якої є голова міської ветеранської організації Микола Панасенко. В книзі зібрані важливі матеріали з історії нашого міста. За кожним наведеним фактом і фотознімком – багатолітня праця ентузіаста-дослідника. Автор зустрічався з величезною кількістю земляків-старожилів, неодноразово побував у бібліотеках та архівах міст Городище і Черкас. Результатом стали записані спогади, десятки документів і сотні світлин.

Це видання надруковане за кошти місцевого бюджету у рамках районної програми підтримки книговидавничої справи. Допомогу автору при підготовці книги надавали працівники центральної районної бібліотеки ім. В.Симиренка.

Відомий черкаський історик Мариновський видав книгу про родовід Симиренків

Побачила світ нова книга відомого черкаського історика Юрія Мариновського «Семеренки/Симиренки із славетної Городищини. Родовід. XVIII–XIX ст.

/Files/images/Симиренки.JPG

Видання є другою книгою започаткованого Юрієм Юхимовичем альманаху «Батьківщина-2012». Першою частиною цього альманаху була праця «Гулаки на Правобережжі Дніпра», яка вийшла у 2014 році.

/Files/images/Гулаки.jpg

Нова робота Мариновського, присвячена Симиренкам, розповідає про генеалогічне древо цього городищенського роду. Це – водночас і публікація численних джерел та родовідних таблиць, і їх науковий аналіз.

Автор намагався дати відповіді на деякі важливі питання, які хвилюють дослідників роду Симиренків: чи пов’язаний цей рід із запорозьким козацтвом, коли і як Симиренки стали власниками капіталу, що згодом дозволив їм стати відомими підприємцями, меценатами та науковцями, яке написання їхнього прізвища є «правильним» (Семеренки / Семиренки / Симиренки тощо), де конкретно вони проживали, хто був власником цієї території, який статус мали на ній самі Симиренки тощо.

«Сподіваюся, що книга не лише викличе зацікавленість у фахівців-гуманітаріїв і краєзнавців, родичів Симиренків, але й залучить їх до подальшої співпраці в продовженні дослідницької роботи», – зазначає Юрій Мариновський.

/Files/images/симиренки2.JPG

Український журналіст, письменник і краєзнавець Володимир Чос видав нову історичну книжку "Городище – рідне місто”.

/Files/images/1508146029_d0b3d0bed180d0bed0b4d0b8d189d0b5-d196d181d182d0bed180d196d18f-217x300.jpg

"Побачила світ моя нова книга "Городище – рідне місто”. Це наша місцева історія від найдавнішого часу і до сьогоднішніх днів. В роботі використовував архівні документи, стародруки, власні краєзнавчі дослідження. Обсяг 368 сторінок. Надруковано 250 фотографій. Більшість старовинних фото публікуються вперше. Книга дуже цікава, має хорошу поліграфію, стане прекрасним подарунком для всіх зацікавленим історією рідного краю. Бажаєте придбати – звертайтеся!” – пише автор.

Володимир Чос працює заввідділом районної газети "Вісник Городищини” та власним кореспондентом обласної газети "Нова Доба”, публікується у всеукраїнських виданнях.

Автор книг: "Реальна власність” (2000), "Історія християнства в Україні” (2007, 2013), "Городище: велика історія маленького міста” (2011), "Городищина козацька” (2011), "Храм Спаса-Преображення м. Городище” (2012), "Казки для дорослих” (2013), "Зорі над Вільшанкою” (2013), "Георгій Береговий – космічний син України” (2014), "Мліїв – село козацької слави” (2015), «Мої прекрасні земляки» (2016), «Петропавлівка від минулого до сьогодення» (2016), «Орловець – історія і люди» (2016), «Диво з бантиком» (2017).

Лауреат премій ім.С.С.Гулака-Артемовського, ім.П.П.Чубинського та ім.Михайла Максимовича. Почесний громадянин м.Городище. Член Національної Спілки журналістів України та Національної Спілки краєзнавців України.

/Files/images/11_zemlyaky.jpg

Нещодавно вийшла у світ чергова книга Володимира Чоса «Мої прекрасні земляки».

Ця невеличка книжечка умістила в собі цікаві, змістовні і по своєму теплі і невимушені нариси про життєвий і творчий шлях наших земляків, яких ми усі добре знаємо. Це люди праці, мистецтва, бізнесу, творчості і спорту. Всі такі різні…

У книзі Ви, шановні читачі, знайдете розповідь про Михайла Вітра та Галину Ковтун, Дмитра Пожара та Анатолія Гладкого, В’ячеслава Яржинського та Миколая Мохнацького. Усіх не перелічити…

/Files/images/petropavlivka.jpg

Побачила світ нова краєзнавча книга Володимира Чоса «Петропавлівка від минулого до сьогодення».

Видання розповідає про історію села Петропавлівка Городищенського району. Обсяг 112 сторінок, наклад 500 примірників.

«Кілька місяців тому до мене звернулися представники сільської ради і попросили написати історію їхнього населеного пункту, який колись називався Трисаги, потім Свинарка, а з 1916 року – Петропавлівка. – розповідає Володимир Григорович. – От до 100-ліття перейменування села, яке відзначається 12 липня, на день ушанування святих апостолів Петра і Павла, і потрібно було написати і видати книгу. Робота виявилася непростою, але дуже цікавою. Якісь матеріали у мене вже були, багато важливого познаходив у маловідомих стародруках. Спасибі сільраді – принесли багато газетних вирізок, давніх ксерокопій, рукописних спогадів та документів, віддрукованих ще на друкарських машинках. Нелегкою працею було все те розібрати, упорядкувати, систематизувати, переписати».

Важливу допомогу у створенні книги автору надали: сільський голова Віталій Мажаренко, секретар сільської ради Людмила Бабич, голова ветеранської організації Віра Остапенко, учитель історії Світлана Константінова, директор сільського центру культури і дозвілля Олена Комісарчук. Спонсорську допомогу у виданні книги надали Петропавлівська сільська рада та фермери Іван Жуган і Віталій Бур'ян.

Це вже дванадцята книжка автора. З нагоди свята Петра і Павла та виходу книги Володимир Чос отримав від сільської ради в подарунок букет квітів та ікону.

/Files/images/Фото книги про Орловець.png

ВОЛОДИМИР ЧОС. ОРЛОВЕЦЬ - ІСТОРІЯ І ЛЮДИ/В.ЧОС. - ЧЕРКАСИ: ВИДАВЕЦЬ Ю.ЧАБАНЕНКО, 2016. - 220С.

Книга "Орловець - історія і люди" розповідає про велику і цікаву історію села Орловець Городищенського району Черкаської області. Автор прослідкував історію цього населеного пункту від найдавніших часів і до сьогодення, наскільки це дозволили скупі архівні документи, краєзнавчі розвідки, спогади місцевих жителів та старожилів.

/Files/images/мл.jpeg

ВОЛОДИМИР ЧОС. МЛІЇВ - СЕЛО КОЗАЦЬКЕ. - ЧЕРКАСИ: видавець ЧАБАНЕНКО Ю.А. - 2015. - 88 С.

Книга розповідає про великий історичний шлях Млієва, його славне минуле і сьогодення.

/Files/images/ост.jpeg

ГІРКА ПРАВДА ОСТАРБАЙТЕРІВ. - Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2015. – 136 С.

В книзі зібрано свідчення остарбайтерів, в'язнів концтаборів - жителів Городищини, які доносять читачам істинні реалії їхніх вистражданих доль на чужині.

/Files/images/1.jpeg.jpeg.jpeg

ЛЕГЕНДИ І ПЕРЕКАЗИ ГОРОДИЩИНИ. - Черкаси: "ІнтролігаТОР", 2014. - 48 С.

У книжці зібрані бібліотекарями, старожилами району, краєзнавцем Щербиною М.М. легенди, перекази, оповідки Городищини, які допоможуть глибше пізнати історію рідного краю. В розповідях про далеке і близьке минуле із уст в уста передавалися не тільки реальні факти, а й народна вигадка, поетичні доповнення, смислові символи, які перетворювали оповідання в цей унікальний жанр усної народної творчості, який дійшов до наших днів. Книга збагачує палітру краєзнавчих досліджень краю, розширює межі пізнання його історико-культурних традицій.

/Files/images/2.jpeg

Свята і чиста, як молитва... 1844 - 2014. Свято-Михайлівській церкві - 170 років. / Укладач Горідько Т.М. - Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2014. – буклет.

/Files/images/10_4_small.jpg

Рятівниця і подвижниця. Першій жінці-лікарю Черкащини присвячується... /Укладач Горідько Т.М. - Черкаси: "Інтролігатор", 2014. - 8 С.

Ілюстрований буклет розповідає про долю першої жінки-лікаря на Черкащині Катерини Микитівни Ниточаєвої (1877-1914), яка у 1913-1914 роках працювала у с. В’язівок Черкаського повіту, боролася з епідемією висипного тифу і сама померла від хвороби. Буклет містить також інформацію про сучасний стан сфери охорони здоров’я у с. В’язівок.

/Files/images/Гулак-Артемовський.jpeg

Осипенко Ольга. Дивосвіт Семена Гулака-Артемовського. – Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2013. – 92 с.

Постать Семена Гулака-Артемовського залишила особливий слід у розвитку культури України та за її межами. Саме про цю видатну особистість, котру народила і виплекала Городищенська земля розповідає в своїй книзі науковий співробітник музею С.С. Гулака-Артемовського в Городищі Ольга Осипенко. Значну увагу у виданні приділено людям, які пов’язали своє життя з великим композитором, співаком, драматичним актором, а також – музею відомого земляка та його працівникам.

/Files/images/6_1_small.jpgЗлітають в світи журавлята…Журавській школі – 100 років. Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2013. – 12 с.

Ювілейний фотобуклет, доповнений відомостями про топоніміку села, письменника Євгена Кротевича, віршами, історичною інформацією про літопис Журавської школи та про її найвідоміших випускників.

/Files/images/6_2_small.jpgЗ дитинства вчити починай про Симиренків рідний край /Упорядник Горідько Т.М./ Черкаси:
«ІнтролігаТОР», 2013. – 112 с.

Посібник наповнений краєзнавчим матеріалом, допоможе педагогам організувати краєзнавчу діяльність не лише у вигляді нудних бесід, а через спостереження, під час піших переходів, на екологічних стежинах, в рухливих та дидактичних іграх. Кожен населений пункт Городищини має свою історію, і починати вивчати її та прививати любов до рідного краю необхідно з дошкільного віку. Педагоги-дошкільники з великих і малих дитячих садків району поділилися своїми надбаннями з краєзнавчої роботи і сподіваються, що ці матеріали стануть у нагоді їх колегам та батькам вихованців.

/Files/images/7_3_small.jpgЖуравка: минувшина, сьогодення, особистості. – Черкаси: рекламно-поліграфічний центр «Аріес»,
2013. – 48 с.

Краєзнавче ілюстроване видання підготовлене за сприяння уродженця Журавки в.о. голови ДПС в Черкаській області Володимира Коломійця та протоірея о. Богдана Жигала до 100-річчя Журавської школи. Книжка розкриває окремі сторінки історії села, його сьогодення та розповідає про знаменитих уродженців Журавки




/Files/images/123.jpeg

НА ПРАБАБУСИНІМ ВЕСІЛЛІ. -
Черкаси: «ІнтрНАолігаТОР», 2012. - 72 С.
Книга ознайомлює з весільною обрядовістю Городищини, як в минулому, так і в нинішній час. Вона знадобиться учителям - викладачам народознавства, літератури, краєзнавства, бібліотекарям, працівникам закладів культури.

Кiлькiсть переглядiв: 1182

Коментарi